-
1
ביצה
2
התעוררות
3
סקרנות
4
ביטחון
5
תיאבון
6
תעופה

עד מתי? תמ"א 38

ווידוייה של דיירת בתמ"א שלא תמה

דניאל מזרחי

איך אפשר לבדוק אם הבניין עומד לעבור תמ"א 38?

ניתן לפנות לאתר האינטרנט של מחלקת ההנדסה בעירייה של העיר שבה הבניין נמצא האם הוגשה בקשה להיתר. בנוסף, ניתן להיעזר בקישור הבא.

שימו לב, המידע באתר אינו מחייב. יש לוודא מול העירייה כדי להיות בטוחים. הבניין שלנו לא מופיע ברשימה למרות שהוא נמצא בבנייה כבר שנתיים.

אחרי המידע הפרקטי אעבור להתלונן קצת.

אני אתחיל בווידוי הכי אמיתי שיש לי: לגור בבניין שעובר תמ"א 38 זה ממש לא מתאים לכל אחד. המחיר מפתה, זה נכון. הוא יכול להיות ההבדל בין לגור במרכז העיר או באזורים פחות נחשקים ולפעמים הוא אפילו ההבדל אם לעבור לגור לבד או להישאר אצל ההורים. אבל הבעיה עם מחיר נמוך היא שלפעמים אנחנו שמים לב רק למחיר ולא מחשבים את הריביות הגבוהות שמתלוות אליו.

אני חושבת שהתמ"א שעברה עלינו הייתה די ממוצעת. היו בה רגעים רעים ורעים יותר וגם רגעים נוראיים במיוחד. אבל סך הכל שרדנו.

אם היינו יכולים לחזור אחורה היינו עושים את זה שוב? לחלוטין כן.

האם בעתיד נעשה את זה שוב במקום אחר? לעולם לא.

בכתבה הזאת אני אנסה לשתף איתכם על הקשיים הטיפוסיים שאתם עלולים לחוות כשאתם בוחרים לסגור חוזה עם בעל הדירה ולהתחתן עם הקבלן:

היום-יום נהיה קשוח יותר

כשאתם חיים בתמ"א 38 אתם חיים במרכז של אתר בנייה על כל החסרונות שלו. תצפו לכמויות נכבדות של אבק ולכלוך. כן, גם אם אתם מגיפים את כל התריסים וסוגרים את החלונות וחיים כאחרון הטרולים, אבק ולכלוך יימצא את דרכו לביתכם, אתם בכל זאת נכנסים ויוצאים מידי פעם, לא?

חוץ מהאבק שפוסל את החיים בתמ"א לחולי האסתמה וחולי הניקיון, החיים באתר בנייה רועשים מאוד. אין לי דרך ליפות לכם את זה. זה אומר קדיחות, דפיקות, מנופים, משאיות וגם פועלים שצועקים אחד לשני מכל הכיוונים.

מתי התענוג הזה מתחיל? החל מ-7 בבוקר, בתחילת הפרויקט עשוי להיות רועש כל בוקר במשך חודשים שלמים. לפעמים גם בימי שישי אבל משתדלים להתחשב. העבודות נמשכות עד שעות אחר הצהריים, בדרך כלל 4-5 אבל יש חריגים.

מה אפשר לעשות? לרכוש אטמי אוזניים איכותיים ולקבל את הלכלוך ברגשות מעורבים.

שימו לב, אלו נקודות למחשבה שרלוונטיות גם עבור אנשים שגרים ליד בניין בתמ"א 38. האבק והרעש לא יכולים לבחור לאן הם נכנסים. לכן, אם האלטרנטיבות שלכם הן להיכנס לדירה עם תמ"א או להיכנס לדירה ליד בניין שעובר תמ"א, חשוב שתעשו את השיקולים הנכונים, או לפחות נסו להוריד את השכ"ד של הזו השניה.

הפרעות ושיבושים צפויים

אז עם קצת אופטימיות החלטתם להחליף את השעון המעורר שלכם ברעש קדיחות והחלטתם שאתם גם ככה לא אנשי השנה בניקיון. אחלה.

חשבתם שנגמר? כמו התמ"א עצמה, התשובה היא ממש לא. גם אם הכל הולך כמו שצריך (ולרוב זה לא קורה), החיים באתר בנייה מזמנים לנו כל מיני אירועים מעצבנים שחשוב שתכירו. חלקם קשורים לשינויים מבניים שהבניין חייב לעבור כדי לסיים את הפרויקט, לדוגמה: חדר מדרגות.

חשוב לציין שמעטים הפתרונות האלגנטיים שכרוכים בבניית חדר מדרגות חדש. אחד הפתרונות היותר שכיחים הוא פינוי-בינוי. הקבלן משכן את הדיירים בדירות חלופיות לתקופת זמן קצרה על חשבונו ובונה את חדר המדרגות בזמן הזה. אתם אמנם לא צריכים להיות נוכחים כדי לעבור את הבלאגן, אבל העובדה שמוציאים אתכם מהבית, לעיתים לשבועיים-שלושה חייבת להילקח בחשבון עבור דיירים מסוימים לדוגמה הורים צעירים או דיירים עם בעלי חיים. אנחנו היינו צריכים לעשות את המעבר הזה עם שלושה חתולים ושלוש כלבות. פחות מאופטימלי.

דוגמאות נוספות הן בניית עמודים תומכים שלעיתים מצריכים שבירת קירות, הרכבת חלונות חדשים, סגירת מרפסת פתוחה, ניתוק גז הבישול מטעמי בטיחות ועוד.

שינויים נוספים צפויים שיקרו ועלולים להפריע לכם הם החיים המשותפים עם פועלים בבניין. נכון, הם לא נשארים לישון, וגם אם הם הפועלים הכי נחמדים בעולם (כמו הפועלים של התמ"א שלנו) זה עדין יכול ליצור מתחים. למה מתחים? יש פועלים שמעשנים בבניין, יש פועלים שחייבים להסתובב על הפיגומים מסביב לדירה בשעות היום. הפיגומים בעצם הופכים כל דירה לדירה של קומת קרקע, גם אם היא בקומה השלישית. גם אם אתם מתקלחים, מתלבשים או סתם יושבים לאכול ארוחת בוקר יכול לעבור לידכם אדם זר שיכול לראות לתוך הבית. נוסף על כך, פורצים יכולים לעלות ולהיכנס לדירה דרך החלונות (זה גם קרה לשכן שלנו).

מה אפשר לעשות? להתקין וילונות ולוודא שיש סורגים על החלונות כדי למנוע פריצות בלילה ובסופי שבוע.

כל אלו הם שינויים שעלולים להפריע לשגרת החיים וליצור בלאגן, לכלוך וחוסר נעימות. אפשר וכדאי לשוחח עם הקבלן של הפרויקט כדי ללמוד יותר טוב על השינויים שהבניין צפוי לעבור.

הפרעות ושיבושים לא צפויים

אם שרדתם את המאמר המייאש שלי עד עכשיו, ואתם עדין שוקלים לעבור לגור בבניין עם תמ"א ועברתם הערכת פסיכולוג – אני רוצה לספר לכם על הבלתי צפויות.

הבלתי צפויות הן הפרעות שטניות ולא מתוכננות שיכולות להיות קטנות ומעצבנות או יכולות להרוס לכם את כל היום או אפילו את השבוע.

כל הדוגמאות שאספק מגיעות מניסיוננו האישי והכואב:

  • צינור מים שהתפוצץ בטעות בזמן שהייתי במקלחת ופתאום אין לי ממש איך להוריד את השמפו
  • צריכת מים מופרזת עקב התפוצצות הצינור ותקלות מים אחרות (הקבלן טיפל בנושא אבל הנושא עלה לידיעתנו רק לאחר שבדקנו כל חשבונית שהגיעה אלינו)
  • הדירה שלנו לא עברה אישור של חברת החשמל ונותקה מחשמל בעוד אנו גרים בה למשך שבוע שלם
  • גג שלא כוסה היטב בזמן הגשם האחרון של החורף והשאיר אותנו עם מים בארון החשמל וקצר בכל הקומה (שלא לדבר על סכנת הנפשות שהייתה שם)
  • חתול הבית שלנו יצא לטייל על הפיגומים, הלך מכות עם חתול רחוב שעלה למעלה ונזקק לחילוץ מתחת ליסודות בקומת קרקע
  • פער בתיאום בין בעלי הדירות והקבלן שהסתיים במגורים ללא חלון שניתן לסגור במשך שבועיים.
  • פגיעה ברהיטים וציוד בבית (שולחן זכוכית שנשבר, מכונת כביסה שנכנס אליה חצץ ועוד)

זהו? אבדה תקוותנו?

לא בהכרח.

מול רוב הבעיות שנתקלנו בהן היה עם מי לדבר, וכאן נכנס הקבלן. בתמ"א 38 יש חשיבות מכרעת לקבלן ולאופן הטיפול שלו באירועים. אם הקבלן ובעלי הבית מבינים את המשמעות שיש אנשים גרים בבניין ומנסים לחיות את חייהם בשקט יחסי ונוחות, יהיה מענה לרוב הבעיות והקשיים.

החיים בבניין משותף שעובר תמ"א רחוקים מלהיות פשוטים, אבל הם יכולים להתאים מאוד לדיירים מסוימים בשלבי חיים מסוימים, במיוחד אם אלו נמצאים רוב היום מחוץ לבית :)

יש משהו שפספסנו? רוצים לספר לנו על תמ"א שלכם? 

שלחו לנו את הסיפור שלכם ל - support@quicknest.co.il עם השם שלכם ואנחנו נפרסם אותו בבלוג שלנו.